Home » Roll of Prime Wardens

Roll of Prime Wardens

With special recognition of J.B. Radcliffe (Bootle) and J. Parkinson (Gravesend) for their unstinting efforts from 15th June 1933 until the outbreak of hostilities in 1939.

1947-1952  Commander John Poland RN (Rtd.) – City of London

1953 – 1954    Cpt. W.F. Floyd – Northampton

1954 – 1955    H. Gregory – City of Chester

1955 – 1956    R.H. Strong – Middlesbrough

1956 – 1957    – A. Johnson – Paisley

1957 – 1958    C.F. Leppard – Dover

1958 – 1959    A. Broadhurst – Nuneaton

1959 – 1960    W.R.H. Thompson – City of Edinburgh

1960 – 1961    J.W. Foreman – Norwich

1961 – 1962    W. Wood – Goole

1962 – 1963    J. Currie – Ayr

1963 – 1964    W.G. Webber – Gravesend

1964 – 1965    H. Giliver – Bolton

1965 – 1966    J.P. Slater – Dumfries

1966 – 1967    R. Pote – Bedford

1967 – 1968    T. Lewis – Bury

1968 – 1969    J.R. Moffat – Falkirk

1969 – 1970    G.T. Eadie – City of Bath

1970 – 1971    C.F. Clifton – Barnsley

1971 – 1972    C. Macrae – Inverness

1972 – 1973    G. Busby – Sandwich

1973 – 1974    W. Lambert – Harrogate

1974 – 1975    W. Allen – Hawick

1975 – 1976    J. Eaton – Taunton

1976 – 1977    J.W. McKiernan – Tyne & Wear

1977 – 1978    D. Aitkin – Kirkaldy

1978 – 1979    C. Watts – Southampton

1979 – 1980    J.C. Robinson – City of York

1980 – 1981    G. Paul – Renfrew

1981 – 1982    V.A. West – Woodspring

1982 – 1983    F. Purcell – City of Kingston

1983 – 1984    R. Scott – Hamilton

1984 – 1985    D. Trafford – Banbury

1985 – 1986    R.T. Strudwick – City of Leeds

1986 – 1987    J. Malone – Falkirk

1987 – 1988    G.D. White – Barnstaple

1988 – 1989    A. Milner – Pendle

1989 – 1990    D. Megany – City of Belfast

1990 – 1991    T.T.F. Harding – Peterborough

1991 – 1992    G. Robbins – Burnley

1992 – 1993    G. Milligan – Roxburgh

1993 – 1994    I.E. Warner – Stevenage

1994 – 1995    K.M. Carson – Charnwood

1995 – 1996    D. Morrison – Western Isles

1996 – 1997    A.M. Hughes – Northampton

1997 – 1998    P. Nendick – City of Kingston

1998 – 1999    T. Cobban – City of Aberdeen

1999 – 2000    G. Weatherhead – City of Wells

2000 – 2001    L. Love – South Ayrshire

2001 – 2002    D. Jardine – Blandford Forum

2002 – 2003    G. Adams MBE – Caledonian University

2003 – 2004    P. Hyde – City of Manchester

2004 – 2005    R. Buckle – Colchester

2005 – 2006    W. Paterson – East Dunbartonshire

2006 – 2007    D. Knight J.P. – Poole

2007 – 2008    P. E. Legg – Charnwood

2008 – 2009    A. Jenkins – St. Helens

2009 – 2010    S. Dennis – City & County of Swansea

2010 – 2011    J. Smoothy – St. Ives, Cambs.

2011 – 2012    P. Townsend – London Borough of Croydon

2012 – 2013    J. Caruana – Hertford T.C.

2013 – 2014    O.Collier – Royal Wooton Bassett

2014 – 2015    R. Crabb BEM – City & Borough of Exeter

2015 – 2016    A. Spencer – Portsmouth

2016 – 2017    R. Trigger – Yeovil T.C.

2017 – 2018    J. Vauvert – City of Ripon

2018 – 2019    K. Simpson – London Borough of Hammersmith & Fulham

2019 –            C. Hobbs-East – Deal T.C.